Kulturowe obiekty UNESCO w Bułgarii

Bułgaria, jej tradycja i kultura powstała na bazie starożytnych cywilizacji - trackiej, rzymskiej, bizantyjskiej i proto-bułgarskiej. Cywilizacje te pozostawiły wyjątkowo cenne artystyczne i architektoniczne świadectwa ich zaawansowanej kultury. Są one rozrzucone po całym kraju i sprawiają, że Bułgaria jest jednym z atrakcyjniejszych obszarów dla osób zainteresowanych historią i kulturą.

Oprócz tych skarbów, Bułgaria posiada wspaniałą dziewiczą przyrodę i niezwykłą różnorodność biologiczną, którą można podziwiać między innymi w parkach i rezerwatach.

Bogate dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Bułgarii jest wysoko cenione przez UNESCO - Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Lista światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO zawiera tereny, które mają ogromne znaczenie dla ludzkości, dlatego też ich ochrona i zachowanie ich są priorytetem. Na tej liście znajduje się dziewięć bułgarskich obiektów - siedem kulturowych i dwa naturalne.

Poniżej prezentujemy obiekty dziedzictwa kulturowego:

- Monastyr Rilski
Monastyr Rilski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1983 roku. Jest to największy klasztor w Bułgarii. Znajduje się w samym sercu gór, na wysokości 1100m n.p.m., w kotlinie górskiego masywu Riła, ok. 120km na południe od Sofii. Został założony w IX wieku przez Świętego Iwana z Riły, pustelnika kanonizowanego przez Kościół prawosławny. Przez wieki istnienia klasztor był strażnikiem wiary chrześcijańskiej i bułgarskiej edukacji oraz kultury. Po zniszczeniach spowodowanych pożarem na początku XIX w., klasztor został odbudowany w latach 1834-1862.

Monastyr Rilski jest jednym z symboli Bułgarii. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji. Zespół klasztorny zajmuje powierzchnię 8800 metrów kwadratowych, ma blisko 300 pokoi, z których 100 to monastyczne cele. W klasztorze znajduje się muzeum, w którym można poznać niezwykłą historię klasztoru.

- Jeździec z Madary
W 1979 r. Jeździec z Madary znalazł się na liście UNESCO - relief wykuty w skale położonej w północno-wschodniej części kraju, 18km na wschód od miasta Szumen i 10km na południe od Pliska. Nieznany artysta wyrył imponujący obraz na skale, na wysokości 23 metrów. Pomimo, że minęło tysiąc lat od jego powstania, na skale wciąż widać wizerunek jeźdźca z włócznią, rannym lwem, padającym u stóp konia i psem myśliwskim. Cały relief jest przykładem wczesnobułgarskiej sztuki średniowiecznej. Dokładny rok powstania płaskorzeźby nie jest znany, i jak dotąd nie wiadomo, kim jest postać przedstawiona na skale. Greckie inskrypcje znajdujące się wokół reliefu opowiadają o czynach władców bułgarskich (Terweła, Kormisosza oraz Omurtaga) i ważnych wydarzeniach w okresie między VIII a IX wiekiem. Jest to jedyny tego rodzaju zabytek w Europie.

W 2008 r., po ogólnokrajowym głosowaniu, Jeździec z Madary został wybrany na światowy symbol Bułgarii. Pełną kopię można obejrzeć w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Sofii.

- Cerkiew Bojańska
W 1979 roku na Liście UNESCO znalazła się Cerkiew Bojańska, kościół pod wezwaniem św. Mikołaja i św. Pantelejmona. Ta unikalna świątynia znajduje się w dzielnicy mieszkalnej w Sofii, Bojana, u stóp góry Witosza. Została zbudowana pod koniec X i na początku XI wieku. Najcenniejsze są w niej freski. Wśród obrazów na ścianach kościoła można zobaczyć różne obrazy Jezusa Chrystusa i Najświętszej Maryi, bułgarskich królów i królowych, świętych. Freski zostały wykonane przez nieznanych mistrzów malarstwa, datowane są na rok 1259. Cerkiew Bojańska jest jednym z najdoskonalszych i najlepiej zachowanych zabytków sztuki średniowiecznej w Europie Wschodniej. Cerkiew Bojańska stanowi oddział Muzeum Historii Narodowej i jest otwarta dla turystów przez cały rok.

- Skalne cerkwie w Iwanowie
W 1979 r. UNESCO uzupełniło swą listę o kompleks cerkwi skalnych znajdujących się w pobliżu wsi Iwanowo, w dolinie Rusenskiego Łomu w północno-wschodniej Bułgarii. Kompleks klasztorny łączy świątynie skalne, kaplice, klasztory i cele, wydrążone w XII w. przez pierwszych mnichów. Najbardziej imponująca świątynią jest cerkiew św. Maryi, której piękne freski są dobrze zachowane i są znane na całym świecie. Pochodzące z XIV w. malowidła ścienne świadczą o wyjątkowej technice artystycznej charakterystycznej dla szkoły malarskiej z Tyrnowa.

Kompleks usytuowany jest w malowniczej okolicy, 20km na południe od Ruse, w skałach tworzących wysoki brzeg rzeki Rusenski Łom, 32 metry ponad poziomem rzeki. Park Rusenski Lom jest popularnym celem turystyki ekologicznej i obserwacji ptaków.

- Tracki grobowiec z Kazanłyku
W 1983 roku został wpisany na Listę UNESCO tracki grobowiec z Kazanłyku, który odkryto w 1944 r. Znajduje się w małym parku w mieście Kazanłyk. Oryginalny grobowiec został zapieczętowany, aby zachować unikalne malowidła ścienne, ale w pobliżu wykonano dokładną kopię grobowca, który jest obecnie udostępniony turystycznie. Grobowiec został zbudowany w IV - III wieku p.n.e. Należał do nieznanego władcy trackiego. Światowa sława pomnika wynika z niezwykłych malowideł znajdujących się w wąskim korytarzu i na kopule okrągłej komory grobowej– jest to jedno z najlepiej zachowanych starożytnych dzieł sztuki z wczesnej epoki hellenistycznej. Można również odwiedzić oryginalny grobowiec, ale tylko przez kilka minut i pod pewnymi warunkami. Dostęp do kopii grobowca Kazanłyk jest przez cały rok.

- Grobowiec tracki w Swesztari
Grobowiec tracki w Swesztari, odkryty w 1982 r., został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku . Jest to część rezerwatu historycznego i archeologicznego Sboryanovo, położonego 8km na północny zachód od miasta Isperih. Grobowiec został zbudowany w III wieku p.n.e i zachwyca odwiedzających swoją architekturą i dekoracjami. Posiada jedyną w swoim rodzaju dekorację architektoniczną, złożoną z polichromowanych kariatyd o formach wpół ludzkich, wpół roślinnych oraz z malowideł ściennych. Tutaj leżało ciało władcy trackiego z plemienia Getów. Sufit komory grobowej jest wspierany posągami kobiet z podniesionymi rękoma, których twarze i włosy nadal zachowują pozostałości kolorowych dekoracji. Niedaleko od grobowca w Swesztari leży kolejna popularna atrakcja - Demir Baba Tekke, miejsce które jest czczone zarówno przez Muzułmanów, jak i chrześcijan.

- Zabytkowe miasto Nesebyr
Miasto Nesebyr leży 36km na północny wschód od Burgas, na wybrzeżu Morza Czarnego. Ze względu na unikalną kombinację starożytnej historii, starożytnych ruin i architektury Odrodzenia, zabytkowy Nesebyr został wpisany na listę UNESCO w 1983 roku. Ten archeologiczny rezerwat znajduje się na małym półwyspie połączonym z kontynentalną częścią przez wąską groblę. Ruiny miasta pochodzą głównie z okresu hellenistycznego i obejmują akropol, świątynię Apollina, agorę i tracki mur obronny. Nadmorskie miasto utrzymuje niezliczone dowody na swoją długą historię, z których wiele eksponowanych jest w Muzeum Archeologicznym. Nesebyr jest jednym z najstarszych miast w Europie. Zostało założone 3200 lat temu. W starożytności miasto nazywało się Mesambria, w średniowieczu - Mesembria, a później - Nesebyr. Ważną częścią rezerwatu są pozostałości murów obronnych, wczesne łaźnie bizantyjskie, świątynie św. Szczepana, Matki z Dzieciątkiem, Chrystusa Pankratora. Ponad 100 domów zostało odrestaurowanych. W jednym z nich ma siedzibę Muzeum Etnograficzne.

Website was built with Mobirise