Waluta Bułgarii

Obowiązującą w Bułgarii walutą jest lewa (BGN). Jeden lewa dzieli się na sto stotinek (1BGN = 100 stotinek). Bardzo istotną informacją dla osób wybierających się do Bułgarii jest fakt, że lewa zostało SZTYWNO powiązane kursowo z euro. Znaczy to, że średni kurs lewa do euro jest stały i niezmienny i wynosi 1EUR=1,9558BGN.

Wiele osób planujących wakacje w Bułgarii zadaje nam pytanie jaką walutę najlepiej zabrać do tego kraju. Ze względu na wspomniane sztywne powiązanie lewa z euro najlepiej wziąć ze sobą właśnie euro. Niekiedy w polskich kantorach da się kupić lewa, ale kurs często jest zupełnie oderwany od rzeczywistości.

Zabierając do Bułgarii euro mamy PEWNOŚĆ, że wymienimy je na miejscu w stosunku 1EUR=1,93-1,94BGN. W dużych kurortach takich jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski, zwłaszcza w kantorach przy samej plaży, kurs może być mniej korzystny i wynosić 1,89-1,90BGN za 1EUR. Niestety można w Bułgarii trafić także na nieuczciwe kantory stosujące metodę tzw. „czeskiego błędu”. Na tablicy z kursami widocznej na zewnątrz kantoru, pokazany jest kurs sprzedaży euro, który wynosi np. 1,95BGN za 1EUR. Tymczasem tablica z kursem skupu euro znajduje się w środku kantoru, z reguły w miejscu kiepsko widocznym (np. na ścianie za plecami wchodzącego). Kurs na tej tablicy to np. 1EUR=1,59BGN (zamiast 1,95BGN). Wydaje się to łatwe do wychwycenia, ale jak się okazuje, wiele osób daje się nabrać. Oczywiście w kantorach takich obowiązuje zasada nie uwzględniania reklamacji po odejściu od okienka. Zawsze bezpiecznie można pieniądze wymienić w banku, należy jednak pamiętać, aby zabrać ze sobą jakiś dokument potwierdzający tożsamość. Pod żadnym pozorem nie należy wymieniać pieniędzy u przygodnie spotkanych „cinkciarzy”, którzy "wciskają" nieświadomym turystom dawno wycofane z obiegu banknoty oferując bardzo korzystny kurs wymiany.

Reasumując, walutą Bułgarii jest lewa, jeśli jednak wybierasz się na wczasy do tego kraju, najlepiej weź ze sobą euro i wymień na miejscu w kantorze lub banku. Jeżeli wymieniasz pieniądze w kantorze, upewnij się, że na tablicy z kursami nie został zastosowany tzw. „czeski błąd”. W większości przypadków kantory na tablicy z kursami podają informację „No commission”, jeśli jednak takiego napisu nie ma, upewnij się, że kantor nie obciąży Cię żadną prowizją.

Mobirise html website builder