Do Bułgarii samochodem

Bułgaria stanowi jeden z popularniejszych kierunków wakacyjnych polskich turystów. I choć w okresie wakacyjnym oferowanych jest wiele tanich połączeń lotniczych do Bułgarii, to przy rodzinnym wyjeździe tańszym rozwiązaniem, tak czy inaczej, okazuje się podróż samochodem. Najczęściej wybierane trasy prowadzą przez Rumunię lub przez Serbię.

Trasa z Polski do Bułgarii przez Rumunię, licząc od granicy polsko – słowackiej do granicy rumuńsko – bułgarskiej wynosi około ma długość ok. 1085km i można ją pokonać w ok. 14 godzin. Warto zatrzymać się na nocleg w Rumunii. Obywatele Unii nie muszą wykupować wiz ani żadnych innych dokumentów na przejazd przez kraje położone na trasie (łącznie z Bułgarią). Trasa przez Serbię, licząc od granicy polsko – słowackiej do granicy serbsko – bułgarskiej wynosi około 1120km jest niewątpliwie w tym momencie jedną z najszybszych (czas przejazdu to około 12 godzin) i najbardziej wygodnych tras prowadzących do Bułgarii. Warto na nocleg zatrzymać się w Serbii.

Do tego należy doliczyć dojazd od przejścia bułgarskiego na wybrzeże Morza Czarnego. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze trasy dojazdu do Bułgarii:

I. SŁOWACJA, WĘGRY, RUMUNIA, BUŁGARIA
Nowy Targ – Jurgów - Poprad – Koszyce – Milhost – Miszkolc – zjazd na Debreczyn - Berettyoujfalu – Ordea do Les drogą E671, a następnie 792A do Bocsig, dalej 79A/E79/76 do Soimus – A1/E81, zjazd do Vanatorii Mici drogą 168 – 61 i 5B do Giurgiu – 5/E85 do Ruse (przejazd płatnym mostem przez przejście Giurgiu/Ruse – 3EUR za samochód osobowy).

II. SŁOWACJA, WĘGRY, SERBIA, BUŁGARIA
Nowy Targ – Jurgów – Poprad – Koszyce – Milhost – Miszkolc – Obwodnica Budapesztu – Kecskemet – Horgos (od przejścia w Serbii cały czas drogą A1 omijając Belgrad) – Nisz – Okręg Pirocki – Gradina – Kałotina.

TRASA I - Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria – 1085km długości, czas przejazdu: 14 godzin.TRASA II - Słowacja, Węgry, Serbia, Bułgaria – 1120km długości, czas przejazdy: 12 godzin.


Koniecznie trzeba pamiętać o zakupieniu winiet. Najlepiej kupić je na granicy albo na stacjach benzynowych w danym kraju. W Polsce się to zupełnie nie opłaca.

Ceny winiet dla samochodów osobowych (2017):
Winiety na Węgrzech 10 dni – 2975 HUF, 30 dni – 4780 HUF
Winiety na Słowacji 10 dni – 10EUR, 30 dni – 14EUR
Winiety w Rumunii 7 dni - 3EUR; 30dni – 7EUR
Opłaty drogowe w Serbii - Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty za przejazd autostradami reguluje się gotówką - w dinarach (RSD) lub w Euro. W Serbii za autostrady płacimy na bramkach, jest to zazwyczaj 1-3EUR na każdej z bramek.

Dojazd od przejścia bułgarskiego na wybrzeże Morza Czarnego:
Trasa I:
- Ruse – Warna przez Razgrad, Szumen: 192km, około 2,5 godziny.
- Ruse – Słoneczny Brzeg przez Razgrad, Szumen, Kamchia, Ruen: 247km, około 3,5 godziny.
- Ruse – Burgas przez Razgrad, Szumen, Kamchia, Ajtos: 240km, około 3,5 godziny.

Trasa II:
- Kałotina – Warna przez Sofię Wielkie Tyrnowo, Szumen: 500km, około 6 godzin.
- Kałotina – Słoneczny Brzeg przez Sofię, Płowdiw, Burgas: 480km, około 5 godzin.
- Kałotina – Burgas przez Sofię, Płowdiw: 450km, około 4,5 godziny.

Opłaty drogowe w Bułgarii 2017
Winiety w Bułgarii obowiązują na wszystkich drogach krajowych poza miastami. Nie jest możliwy przejazd przez Bułgarię z ominięciem płatnych dróg. Cena winiety zależy od rodzaju pojazdu. Dla samochodów osobowych (max. 8 miejsc + kierowca, nie więcej niż 3,5 tony) dostępne są trzy rodzaje winiet:

tygodniowa (7 dni) -15 lewów lub 8EUR
miesięczna (ważna do końca miesiąca) - 30 lewów lub 15EUR
roczna (do końca stycznia następnego roku kalendarzowego) - lewów lub 50EUR

Za brak winiety przewidziany jest mandat w wysokości 300 lewów (ok. 650 zł).

PALIWO
Ceny średnie za litr paliwa w krajach przejazdowych i Bułgarii kształtują się na poziomie około:

Słowacja: LPG - 2,45 PLN; Benzyna bezołowiowa - 5,30 PLN; Olej napędowy - 4,59 PLN
Węgry: LPG -2,75 PLN; Benzyna bezołowiowa - 4,59 PLN; Olej napędowy - 4,53 PLN
Serbia: LPG - 2,58 PLN; Benzyna bezołowiowa - 5,04 PLN; Olej napędowy - 5,20 PLN
Rumunia: LPG - 2,06 PLN; Benzyna bezołowiowa - 4,05 PLN; Olej napędowy - 3,77 PLN
Bułgaria: LPG - 2,34 PLN; Benzyna bezołowiowa - 4,50 PLN; Olej napędowy - 4,46 PLN
* stan na 11.07.2017

STACJE BENZYNOWE / LPG / CNG
OMV, Shell, Petrol, Lukoil i Rompetrol to największe sieciowe stacje benzynowe w Bułgarii. Akceptowane są w nich płatności gotówką i kartami kredytowymi. LPG (Gaz, Autogaz) jest bardzo popularny w Bułgarii i stacje oferujące to paliwo można znaleźć praktycznie wszędzie. LPG jest dostępny na każdej z powyżej wymienionych oraz na wielu innych stacjach. Samoobsługa nie jest dozwolona przy tankowaniu LPG. CNG W Bułgarii znaleźć można ponad 80 stacji oferujących CNG. Są one położone w Warnie, Burgas, Nessebarze i innych miastach.

INNE INFORMACJE
Wymagane dokumenty: dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy (dla kierującego pojazdem), dowód rejestracyjny pojazdu, ubezpieczenie OC, jeśli w samochodzie nie ma właściciela notarialne potwierdzenie użyczenia pojazdu przetłumaczone na język bułgarski, angielski francuski lub niemiecki.

Przepisy drogowe w Bułgarii
W Bułgarii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:
- 130 km/h na autostradach
- 90 km/h na innych drogach poza miastami
- 50 km/h w miastach/wioskach
- dopuszczalny limit alkoholu u kierowcy to 0,50 promila
- światła mijania obowiązkowe są przez całą dobę w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w nocy i w trudnych warunkach w pozostałym okresie
- zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno z tyłu jak i z przodu jest obowiązkowe
- rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego - obowiązkowe posiadanie: trójkąta bezpieczeństwa, apteczki wyposażonej zgodna ze standardem unijnym, gaśnicy.

Parkowanie
Parkowanie w Burgas, Słonecznym Brzegu i Nessebarze jest płatne. W Burgas, w Niebieskiej strefie płatnego parkowania, opłatę uiścić należy albo w parkomacie albo u parkingowego. Można też dokonać płatności przez SMS. Szczegóły oraz numer, na który należy wysłać SMS-a znajdują się na znakach parkingowych. Praktycznie całe centrum Burgas jest objęte Niebieską strefą. Parkowanie kosztuje 1 lewa (0.50 EUR za godzinę). Warto mieć przy sobie bułgarskie monety (1 i 0.50 lewa), aby móc skorzystać z parkomatu. W Nessebarze znajdują się duże parkingi dla samochodów. Opłata jest uiszczana parkingowemu w bułgarskich lewach. W Słonecznym Brzegu sytuacja jest taka sama. Najlepiej parkować samochód na płatnych parkingach i unikać parkowania na ulicy (za wyjątkiem Niebieskiej strefy). 

Set up your own website with Mobirise